Новини

  • 08 квіт
  • 12:10
  • 866 переглядів
друк

«Динамо» в літературі: книги динамівців і про динамівців

Вимушена пауза у футбольному житті - зовсім не привід забувати про футбол, а скоріше можливість поповнити свої знання про нього. Ми зібрали список книг про київське "Динамо", які рекомендуються до прочитання не тільки кожному вболівальнику "біло-синіх", але й усім шанувальникам гри мільйонів.

Серед них - як видання про легендарних особистостей і досягнення команди, так і автобіографічні твори прославлених динамівців.

"Нескінченний матч..." (Валерій Лобановський)

Легендарному тренеру був присвячений цілий ряд книг, проте сам Валерій Васильович опублікував єдину роботу, у якій поділився своїми поглядами на футбол. Перше видання книги Лобановського "Нескінченний матч" побачило світ у 1989-му, а оновлений випуск 2003 року, підготовлений до 65-річчя від дня народження Метра, був доповнений кількома останніми інтерв'ю Валерія Лобановського.

Характер цієї книги найкраще розкриють слова самого Валерія Васильовича: "Це не розмова серед родичів за вечірнім чаєм, для мене це хороша можливість висловити свою точку зору на гру, іменовану футболом, поділитися своїми міркуваннями про те, як вона розвивається, спробувати зазирнути у майбутнє". Лобановський розповідає про найбільш значущі футбольні події, у яких брала участь його рідна команда, згадує про колег, які вплинули на його тренерське становлення, і про гравців, без яких не може існувати жоден наставник.

"У грі та поза грою" (Костянтин Щегоцький)

Однією з найбільш захоплюючих книг, написаних динамівцями, є автобіографія Костянтина Щегоцького (вийшла 1972-го року українською мовою) - форварда та капітана київського "Динамо" другої половини 30-х років минулого століття. Щегоцький народився в Москві, але славу одного з найсильніших нападників передвоєнних років заробив саме в Києві, ставши срібним і бронзовим призером перших чемпіонатів СРСР.

Динамівський бомбардир пише про своє покоління київських футболістів, як про прабатьків майбутнього "Динамо", що з часом перетворилося на найтитулованішу команду Союзу. Однак на сторінках книги знайшлося місце не тільки футболу: Щегоцький згадує, як знімався в першому радянському спортивному фільмі "Воротар" у ролі капітана команди "Чорних дияволів", а в 1938 році був заарештований за сфабрикованим НКВС звинуваченням у шпигунстві. Пробувши в ув'язненні більше року та пройшовши через жорстокі допити, футболіст знову з'явився на полі у футболці "Динамо". Після війни Щегоцький два десятки років віддав тренерству, працюючи і в рідній команді "Динамо", і в інших українських клубах.

"Історія життя Віктора Жиліна. На стадіон виходить беркут" (Артур Валерко)

Молодість Віктора Жиліна припала на страшні роки Другої світової війни, а в післявоєнний період він голосно заявив про себе в київському "Динамо". У 1949 році правий крайній нападник став найкращим бомбардиром команди в сезоні й отримав від уболівальників прізвисько "Беркут" - за стрімкі флангові рейди та "хижу" гру в атаці. Під час свого другого приходу в "Динамо", після важкої травми та року в "Зеніті", Жилін допоміг "біло-синім" завоювати срібні медалі першості СРСР-1952.

А перейшовши на тренерську роботу, Віктор Степанович виховав Леоніда Буряка, Валерія Поркуяна, Віктора Прокопенка, Семена Альтмана, Валентина Трояновського та багатьох інших зіркових підопічних. Про перипетії життя та кар'єри Віктора Жиліна на сторінках своєї книги, виданої 2006-го року українською мовою, розповів відомий спортивний журналіст Артур Валерко.

"На футбольних меридіанах" (Юрій Войнов) 

Свої головні титули один із найкращих центральних півзахисників в історії радянського футболу Юрій Войнов завоював у київському "Динамо", куди перейшов перед початком сезону 1956 року. За підсумками ЧС-1958 Войнов потрапив до символічної збірної світу, за два роки у складі збірної СРСР виграв Кубок Європи, ставши першим і єдиним динамівцем, якому підкорився цей титул. А 1961-го зіграв одну з ключових ролей у завоюванні перших для київського "Динамо" золотих медалей чемпіонату СРСР.

Про тріумф на чемпіонаті Європи та шлях динамівців до чемпіонства Юрій Войнов розповів в автобіографії 1962 року випуску, яку літературно оформив журналіст Михайло Михайлов. Разом із автором читачі книги зможуть побувати в Китаї, Південній Америці, Африці, Швеції, Індії та Франції, ближче познайомитися з гравцями радянської збірної та дізнатися секрет успіху тодішнього "Динамо".

"Динамо Київ" (Михайло Михайлов)

Книга про команду київського "Динамо", написана тезкою відомого воротаря "біло-синіх" Михайла Михайлова, була випущена в далекому 1975 році у форматі довідника із серії "Бібліотечка футбольного вболівальника". Вона знайомить з історією виникнення клубу, розповідає про його виступи в чемпіонатах країни та розіграшах Кубка СРСР, міжнародних зустрічах; про динамівців Києва, які виступали за збірну СРСР, провідних майстрів і тренерів, найбільш пам'ятні матчі.

"Гол, який я не забив", "Право на гол", "Екзаменує футбол", "Футбол на все життя" (Олег Блохін)

Найбільш плідним автором серед динамівців став Олег Блохін - володар "Золотого м'яча" випустив чотири автобіографічних видання, що вийшли впродовж 80-х. Кожну з книг можна назвати сповіддю знаменитого футболіста. Блохін оповідає про свій шлях у великому футболі, ділиться найбільш пам'ятними виступами за київське "Динамо" й у складі збірної, роздумує про проблеми, з якими стикаються гравці.

В останній книзі "Футбол на все життя" Олег Володимирович, уже в статусі футбольної легенди та багаторазового рекордсмена, розповідає про те, як йому вдалося пробити "вікно" в Європу, про своїх наставників, партнерів і кумирів, європейські титули "Динамо" і "Золотий м'яч", а також про прощальний матч-бенефіс. Розповідь Блохіна доповнює та коментує відомий журналіст і літератор Деві Аркадьєв.

"Гарячі точки поля", "Я жив у щасливий футбольний час" (Леонід Буряк)

Будучи гравцем, Леонід Буряк випустив книгу "Гарячі точки поля" (1985), у якій виклав свій шлях до головної команди "Динамо" (Київ), розповів про життя, товаришів і проблеми, що хвилювали футбол того часу.

Через три десятиліття, за словами Буряка, у нього накопичилося стільки нової інформації, що він захотів поділитися нею з футбольною громадськістю. І 2007-го світ побачила книга "Я жив у щасливий футбольний час", співавтором якої став Олексій Семененко, а автором ідеї - Олександр Липенко. У ній Леонід Йосипович розповів про сім'ю, дружбу та зрадництво, проаналізував гру провідних гравців і команд світу, а також розкрив причини конфліктів із Олегом Блохіним і Валерієм Лобановським.

"Гармонія гри" (Анатолій Дем'яненко)

Анатолій Дем'яненко, який свого часу був багаторічним капітаном київського "Динамо", 1989-го року випустив книгу, що отримала назву "Гармонія гри". На її сторінках легендарний динамівець ділиться спогадами про свій шлях у великий спорт, участь у чемпіонатах світу в Іспанії та Мексиці, розповідає про своїх друзів і суперників, розмірковує про тенденції розвитку футболу.

"Олександр Заваров" (Дмитро Гордон)

Відомий журналіст і ведучий Дмитро Гордон в 1989 році випустив брошуру, присвячену Олександру Заварову - одному з найвідоміших і найпопулярніших гравців "Динамо" 80-х, найкращому футболістові СРСР 1986 року, який на той момент уже став гравцем "Ювентуса". У виданні інтерв'ю видатного динамівця, основні віхи його футбольної біографії, зведена таблиця зіграних матчів, а також безліч рідкісних архівних фотографій.

"Система або Роздуми про футбол" (Олег Базилевич)

Згадані книги легендарних динамівців можна віднести до жанру мемуарів, тоді як Олег Базилевич у своїй роботі "Система або Роздуми про футбол" основну увагу приділив аналізу організації гри та підготовки команд - саме тій легендарній системі, завдяки якій київське "Динамо" виграло свої міжнародні трофеї та дивувало весь футбольний світ. Системі, яку зазвичай називають "системою Лобановського", але яку, насправді, розробило тріо Базилевич-Лобановський-Зеленцов.

Видатний тренер, який разом із Валерієм Лобановським привів "Динамо" до перемоги в європейському Суперкубку-1975, поділився методичними напрацюваннями та баченням, як знову зробити український футбол одним із найбільш шанованих у світі. Базилевич був упевнений, що переможна стратегія і тактика київського "Динамо" актуальна й у наш час.

"Золота команда"

Унікальне видання "Золота команда" було випущено до 90-річчя київського "Динамо". Колектив авторів, відомих українських спортивних журналістів, докладно розповідає про знаковий період в історії клубу з 1961-го до 1990 року, протягом якого були завойовані рекордні 13 титулів чемпіонів СРСР, три європейські кубки та інші почесні трофеї.

У книзі описані "золоті" сторінки клубної історії, проведено аналіз тактичних знахідок і кадрових рішень тренерських штабів. Особливістю видання стали історичні кадри, надані героями подій, їхні коментарі, витяги з преси того часу, маловідомі факти, що супроводжували виступи динамівців, а також досьє на кожного футболіста, який ставав чемпіоном країни у складі киян.

"Ера Лобановського" (Деві Аркадьєв)

У виданні "Ера Лобановського" відомий спортивний журналіст і літописець "Динамо" Деві Аркадьєв захоплююче висвітлює знаменні етапи та великі перемоги київського клубу під керівництвом Валерія Васильовича в епоху системного й аналітичного підходу до футболу. Завдяки тривалому особистому спілкуванню автора з легендарним футбольним гуру, читачеві подається новий погляд на долю та кар'єру Лобановського, у біографії якого, незважаючи на публічність, усе ще криється чимало загадок. Ця книга - спроба розкрити таємницю особистості Валерія Лобановського, який приводив київське "Динамо" і збірну СРСР до недосяжних раніше вершин.

"Лобановський. Наука перемагати" (Валентин Щербачов)

Книга була випущена до 80-річчя від дня народження Валерія Лобановського в рамках проекту "Видатні українці". "Лобановський. Наука перемагати" - це розповідь про шлях у футболі та непрості ситуації, що виникали на різних етапах. Видання охоплює не тільки еволюцію Лобановського від гравця до тренера, який створив унікальну систему тренувань і побудови гри, але і зачіпає маловідомі епізоди з його дитинства, а також історію футбольного клубу "Динамо" (Київ). Окрім того, це ще й фотоальбом, з безліччю фотографій із особистого архіву родини Валерія Лобановського. За словами автора, журналіста та коментатора Валентина Щербачова, перший варіант книги був написаний ще за життя Валерія Васильовича, і якщо у Метра не було зауважень - це найвища оцінка роботи.

"Лобановський. Післямова" (Артем Франков, Дмитро Харитонов)

Ще одна робота, присвячена легенді українського та світового футболу. Головний редактор журналу "Футбол" Артем Франков та продюсер і тележурналіст Дмитро Харитонов підготували докладну розповідь про ігрову кар'єру Валерія Лобановського та його становлення як тренера. Автори розповідають про погляди великого наставника на теорію та практику світового футболу, про риси його характеру, звички й особисте життя. До книги включені також ексклюзивні інтерв'ю керівників і гравців київського "Динамо", наведені великі статистичні матеріали та дані коментарі обраних матчів Лобановського як гравця і тренера, а також уперше опубліковані багато фотографій Метра.

"Епоха Суркіса" (електронна версія)

До 70-річного ювілею Григорія Суркіса журналістами інтернет-газети "Футбольний клуб" і співробітниками клубного YouTube-каналу "Динамо" Київ були випущені книга та документальний фільм із загальною назвою "Епоха Суркіса". Ілюстроване видання розказує історію топ-менеджера, який присвятив десятиліття свого життя розвитку українського футболу, пройшовши шлях від президента київського "Динамо" до президента Федерації футболу України та віце-президента УЄФА. Про Григорія Михайловича розповідають його соратники та безпосередні свідки знакових подій, таких як повернення до рідної команди Валерія Лобановського, вихід "Динамо" до півфіналу Ліги чемпіонів, а також успішне проведення Євро-2012 в Україні та Польщі.

"Команда його мрії" (електронна версія)

Відомі українські журналісти (Юрій Карман, Юрій Корзаченко, Ігор Лінник) підготували книгу "Команда його мрії" до 60-річчя нинішнього президента "Динамо". Це видання - насамперед про футбол і про клуб, який Ігор Суркіс очолює з 2002 року. У книзі зібрані висловлювання та спогади його рідних і близьких, колег і підопічних, людей спорту, мистецтва та неординарних особистостей із інших сфер життя. Весь період президентства Ігоря Михайловича в "Динамо" - це не лише гучні успіхи та прикрі поразки, трансферні перипетії та кадрові революції: футбол дуже часто служить призмою для відображення подій політичної, соціальної, культурної галузей та іншого різноманіття людських взаємин.

"Воротар" (Олег Макаров)

Олег Макаров протягом п'ятнадцяти років надійно захищав ворота київського "Динамо", ставши "воротарем республіки" і кумиром цілого покоління вболівальників. У 1962 році Макаров видав книгу "Воротар", у якій розповів про свій шлях у великий спорт, про команду, у складі якої набув майстерності та допоміг завоювати перші всесоюзні трофеї - Кубок СРСР-1954 і золото чемпіонату СРСР-1961. У багатьох розділах автор розкриває тонкощі воротарського мистецтва, оповідає про товаришів по футбольному полю та найцікавіші матчі. Пізніше книга була доповнена спогадами про Олега Макарова членів його сім'ї, друзів і колег.

"Усе у твоїх руках" (Олександр Шовковський)

Довше за Олега Макарова ворота "Динамо" захищав лише один воротар - Олександр Шовковський. Блискуча 23-річна кар'єра СаШо в київському клубі охоплює як моменти тріумфів, так і труднощі, які додавали досвіду та гартували характер. У своїй автобіографії Шовковський відверто розповідає про перші кроки у футболі, стрімкий прорив до першої команди "Динамо", досвід роботи під керівництвом Лобановського, про партнерів і суперників на полі та нелегку футбольну рутину, яка зазвичай прихована від очей уболівальників. Окрема увага приділяється глибоким роздумам і аналізу власних падінь та помилок, які іменитий гравець "Динамо" і національної збірної України завжди переживав гостріше і глибше, ніж перемоги та досягнення. Книга видана двома мовами - українською та російською.

"Першопроходці. Ілюстрована історія українського футболу" (Семен Случевський)

"Першопроходці" стали першою книгою з трилогії "Галактика Динамо", присвяченої видатним гравцям і тренерам різних поколінь. Заслужений журналіст України, сценарист і режисер Семен Случевський включив у видання 41 біографію футболістів і наставників, які творили історію "Динамо" в 1960-1970-х роках. У 1961-му кияни здобули перше чемпіонство СРСР, порушивши гегемонію московських клубів. Командою тоді керував В'ячеслав Соловйов, а основу чемпіонського складу підібрав його попередник - Олег Ошенков. Саме з життєписів тренерів починається хронологічна структура "Першопроходців", і ведеться аж до 1975 року, що ознаменувався завоюванням "біло-синіми" Кубка володарів Кубків і Суперкубка УЄФА.

 

Наступна книга Семена Случевського отримала назву "Наступники" - у ній йтиметься про динамівських героїв 80-х років, а завершать трилогію "Спадкоємці", куди ввійде покоління Шевченка, Реброва та Шовковського.

"Динамо: На захисті честі Києва" (Енді Дуган) 

Шотландський автор Енді Дуган, який спеціалізується на біографіях голлівудських зірок, вирішив дослідити тему "Матчу смерті", опублікувавши книгу про трагічні події, що сталися в Києві 1942-го року, і міфи, які їх оточують - Dynamo: Defending the Honour of Kiev (2001).

Цікаво, що робота Дугана була включена журналом FourFourTwo до топ-50 найкращих книг про футбол усіх часів і народів, виданих до 2016 року. Книгу складно назвати історично достовірною, проте спроба розповісти англомовній аудиторії про життя та футбол в окупованому нацистами Києві заслуговує на увагу.

СПОНСОРИ І ПАРТНЕРИ