Новини

  • 25 трав
  • 10:45
  • 1418 переглядів
друк

Артем Яшкін: «Батько - борець, брат - боксер, а я футболіст»

Офіційний сайт згадує незвичайну історію півзахисника «Динамо», який міг досягти успіху в іншому виді спорту, але в підсумку став чемпіоном двох країн, пограв у Лізі чемпіонів і п'яти різних національних чемпіонатах.

Його у футболі схвалив особисто Лобановський - уже в пізній період роботи в «Динамо», коли шукав нове посилення для команди, яка розкрила для світового футболу Шевченка, Реброва, Шовковського. Артем Яшкін переїжджав до Києва разом із Кормільцевим і Серебренниковим, разом із «Динамо» поповнивши і збірну України.

Технічний і вдумливий півзахисник запам'ятався столичним уболівальникам завдяки інтелігентній манері гри з відмінним ударом і даром диспетчера. Продовжуючи традиції великих динамівських майстрів середньої лінії, Яшкін навіть прізвисько спочатку отримав - «новий Заваров». Втім, вже незабаром довів, що являє собою не клон або копію, а досить самобутнього, зрілого професіонала.

Три золоті медалі чемпіонату України і два Кубки країни, 8 матчів за збірну України і 14 матчів у єврокубках - свій досвід Артем Олександрович передає наступному поколінню динамівців. І хто повірить, що зовсім інший вид спорту недорахувався, можливо, великого чемпіона, зате футбол отримав майстерного півзахисника Яшкіна?

«Не той на килимі візерунок...»

- Футбол, кажуть, починається з дитинства. У вас також?

- Футбол я любив з раннього дитинства, весь час бігали у дворі з друзями. Але займався спочатку боротьбою, був дзюдоїстом. Потім, можна сказати, з дворового футболу потрапив у професійний.

- Хто був вашим першим тренером?

- Першим моїм тренером був батько. Щоправда, не з футболу, а з...боротьби. У футбол я потрапив вже в 13 або 14 років.

- Нечасто кар'єри починаються в такому віці... А у вашій родині ніхто не займався футболом?

- Ні. Брат - боксер, батько - борець, ну і я боровся. Але, як кажуть, не той на килимі візерунок. Виходить, що в футболі я - самоучка. Тільки пару-трійку років займався в дитячій спортивній школі Рибінська. Доводилося вчитися самому... Якщо чесно, навіть не знаю, як потрапив у футбол. Якось вийшло...

- Які досягнення з дзюдо були на юнацькому рівні?

- Вигравав Першість Північно-Західного округу Росії по боротьбі.

- Тобто, рівень по дзюдо у вас був серйозним...

- До КМС не доріс через вік, але в житті мені допомогло...

- Цікаво! Поділіться, де саме допомогло?

- У спорті - допомогло поліпшити координацію. У житті теж бували випадки, і не один - заламував людей... Тому зі мною краще не зв'язуватися...

«Мій перший тренер в 70 років пішки прийшов до Італії»

- Повернемося до футболу. Тим не менш, хто ваш перший тренер саме в ньому?

- Акробатикою і взагалі всіма основами спорту зі мною займався батько, а футболом - Олександр Дмитрович Соловей. Дуже гарний мужик! У нього дочка в Італії живе. Так він в 70 років туди пішки прийшов!

- Звідки?...

- З Рибінська! Прийшов до неї на весілля...

- Нічого собі історія...

- Так, оригінальна людина. Як тренер - не так щоб, а ось в житті - такий оригінал, що заслуховуватимешся! Їздив до нього на 70-річний ювілей.

- Може бути, з ним були ще якісь цікаві історії?

- Одного разу на спір він взувся в пінопластові пластини, тобто прив'язав їх до ніг, і перейшов через Волгу. Таке взагалі не піддається жодному поясненню... Коли мені було років 14, а йому 50 - він виходив з нами грати на поле в чемпіонаті міста! Класний мужик!

- Як ваші батьки поставилися до того, що ви не пішли по сімейним стопах, а вибрали футбол?

- Поставилися із задоволенням! Я вже в 17 років нормально заробляв, а який спорт - як різниця? Головне ж - здоров'я!

- Згадайте свої перші гонорари?

- Починав я в «Шиннику». Там з зарплатами було не дуже добре, але на ті часи - більш-менш нормально. А преміальні платили... колесами! Машини у мене не було, тому довелося купити.

- Як довго був період з такими зарплатами?

- Той період не був таким вже й довгим, але запам'яталося!

- «Шинник», потім був «Уралан». Хто з тренерів, з якими працювали, запам'ятався? Напевно, перш за все, Павло Яковенко?

- Так, «Уралан» - це Павло Яковенко. І Віталій Шевченко. Вони, звичайно, молодці! Павло Олександрович нам техніку ставив в 20 років - ось це людина! Захоплююся його талантом! Віталій Вікторович - це особистість! І як футболіст був сильний: теж грав у київському «Динамо». Хоча, ми з ним сварилися, сварилися...

- Причини конфліктів?

- Звичайні футбольні. У той час я вважав, що можу вже і тренеру заперечити. Але він вчасно і жорстко поставив на місце. Молодець!

- Який підібрав спосіб, якщо не секрет?

- Нічого особливого. Просто я не грав у нього якийсь час. Посадив на лавку - ось і все.

«Синку, ти тепер у нас в родині!» 

- Якраз в той час вас помітив Валерій Лобановський?

- З «Ураланом» ми були на Кіпрі, а він приїхав переглядати Сергія Кормильцева. Я там «дав» гру, і разом з Сірим ми поїхали до Києва. Не скажу, що рішення далося важко, але, коли подзвонив Григорій Михайлович, причому в Новий рік - всі сумніви відкинув. Не пошкодував: місто сподобалося, відразу переїхали сім'єю - дуже їм вдячний! До речі, ще в дитячій школі у нас одна половина хлопців вболівала за «Динамо» Київ, друга - за «Спартак». Я був за «Динамо», і ми навіть коли грали - ділилися за такою ознакою. Наші чомусь весь час вигравали! Мабуть, доля така...

- Згадайте свою першу бесіду з Лобановським?

- Він просто мене викликав. Я знав, хто це, тому зайшов до нього тремтячи... Лобановський відразу говорить: «Синку, ти тепер у нас в родині!».

- Однією фразою зняв всю напругу?

- Так, він і як тренер, і як психолог був дуже серйозним. До Валерія Лобановського було страшно заходити, але виходили - із задоволенням.

- Майже як до стоматолога?

- Можна сказати і так. Якщо чесно, такого психолога в житті я більше не зустрічав. Він, звичайно, вмів мотивувати людей.

- Що скажете про партнерах по «Динамо» того періоду? Кормільцев, Серебренніков, Шацьких...

- З Кормільцевим грав в «Уралані». Дуже талановитий хлопець! Серебренніков - роботяга! Шацьких спочатку ми не зрозуміли, але потім він як почав забивати! Нападаючий від Бога, я вважаю!

- Хто з партнерів вразив якимось незвичайним талантом, технікою?

- Всі були по-своєму талановиті. Але, наприклад, бачення поле - це Валік Белькевич! Хоча, потім грав з Олександром Заваровим за ветеранів - ось це величина!

- Свій рівень він демонструє і в такому віці?

- Так, пару років тому грали разом, і не одну гру. До речі, зараз ми практично сусіди. Мене завжди захоплювала гра Заварова, ще з чемпіонату світу 1986 року. Звичайно, таких футболістів я не бачив...

- Колись вас навіть називали Заваровим...

- Думаю, тільки через зріст і зачіски були схожими. Колись я був кучерявим... До Заварова я навряд чи дотягну.

- Тільки візуально?

- Вважаю, що тільки візуальна схожість, ось і все.

«Гол через себе« Кривбасу »- це було щось незрозуміле!»

- Хто в «Динамо» виділявся за межами футбольного поля?

- Шевченко з Белькевичем грали в більярд просто шикарно! Андрюха Гусін на базі вирощував рослини. Сергій Кормільцев разом з Валіком були душею компанії - таке почуття гумору, що у одного, що у другого, зрідка де зустрінеш.

- Згадайте цікаві розіграші?

- Найбільше запам'яталося, як ми 2000 року всією командою наголо постриглися. Хтось запропонував: «А давайте всі  наголо пострижемося! Може, це нас згуртує». Зіграли внічию з «Манчестером». У нас була команда, в якій, якщо щось робимо або кудись їдемо, то всі разом!

- Про якісь угрупованнях, наприклад, легіонерів тоді не йшлося?

- Ні ні ні! Ми навіть легіонерів всіх під себе підім'яли... Ну, не те що підім'яли - заразили своєю чарівністю!

- Тоді і легіонери якось не виділялися особливо. Швидко освоювалися, вчили мову - ставали своїми...

- Ми з Чернатом багато спілкувалися, грали на одній позиції - він весь час ображався, що його не ставлять. Говорили російською мовою - нормально, не відчував якихось обмежень. У тій команді у нас не було якихось угруповань або суперечок - все було здорово! Не знаю, як зараз в «Динамо» все відбувається, але тоді у нас був «Папа», як ми називали головного тренера - саме Валерій Лобановський якось все так поставив, що була система.

- Були якісь веселі історії з легіонерами?

- Сміялися тільки над ними, коли вони змішували вино і кока-колу. Знав, що хтось розбавляє вино водою, але кока-колою... Ось і вся історія. А так, дуже класні пацани!

- Згадайте найяскравіші епізоди кар'єри в «Динамо»? Наприклад, неймовірний гол ударом через себе «Кривбасу»...

- До речі, ніяк не можу знайти його в Інтернеті. Це було взагалі щось незрозуміле! Дмитрулін навісив, Кардаш скинув... не знаю, як мені спало на думку бити через себе! Той гол - напевно, пік моєї кар'єри. Були ще голи зі штрафних, але це таке... Я їх кладу з десяти вісім! А той гол - це щось з чимось! Не знаю, як його пояснити...

- Таке тренується?

- Якраз акробатика, яку мені заклав батько, тут і зіграла. Там просто потрібно було потрапити по м'ячу, ну і прийняти швидке рішення. Адже яка різниця, де летить м'яч - поруч або зверху.

- Згадайте ще якісь яскраві матчі?

- Був один матч, в якому я не повинен був грати. По-моєму, з «Металістом». Мав грати Діма Михайленко на позиції опорного, але я вийшов з перших хвилин і забив два штрафних. На той момент Діма як опорний півзахисник був сильнішим - не знаю, чому Лобановський поставив до складу мене. Ще згадується, як 2000 року ми «Шахтар» обійшли на 18 очок і задовго до завершення сезону святкували чемпіонство - було чудово!

«Корея і В'єтнам - це зовсім інший світ!»

- Були сумніви перед початком виступів за збірну України?

- У той час не було такого: Україна, Росія... Все було єдиним. Коли я переїжджав жити до Києва, то для мене це якось і не відчувалося - один народ. Так, змінити громадянство мене змусив Лобановський. Ну, як змусив? Сказав: «Хочеш бути в «Динамо» - будеш в збірній!». От мені й зробили український паспорт. Але, якщо чесно, в збірній у мене не особливо склалося - навіть жодного гола не забив. Мені соромно за свої ігри за збірну... І мало зіграв, і нічим не відзначився - тільки перебуванням на поле. Хоча, кілька матчів зіграв від початку і до кінця.

- Порівняйте колективи «Динамо» і збірної того часу?

- Ну, просто з шафок ми тимчасово прибирали речі «Динамо» і додавали речі збірної. У збірній все було з «Динамо». Навіть ті, хто в «Динамо-2» грав - в збірну потрапляли. «Шахтар» ще не давав конкуренцію, так що це було нормальним. Ну, а як можна було Сергія Коновалова не ставити в збірну, якщо він виграв Кубок азіатських чемпіонів? Але в «Динамо» не потрапляв до складу, тому іноді грав за «Динамо-2». Там конкуренти були: і Шевченко, і Ребров... Але, він дійсно борець.

- Як приймали в збірній представників інших клубів?

- Фінал Кубка України проходив в кінці травня, і на наступний день після матчу збиралася збірна. Гравці «Шахтаря», ті ж Зубов, Орбу, Тимощук залишалися в Києві і далі ми разом були в збірній. Друзі-товариші! На футбольному полі ми вороги, але, коли приїжджаєш до збірної - все зовсім по-іншому. Ми були однією командою, так що ніяких питань не виникало.

- Чи не занадто рано пішли з «Динамо»?

- Звичайно, це моя помилка. Трошки перегнув палицю. Зараз про це шкодую.

- З чим зіткнулися в азіатському футболі?

- Корея і В'єтнам - це зовсім інший світ. В інтерв'ю не передати... вони - зовсім інші! Не уявляю Лобановського, який побіг би полем і бив футболіста палицею! Слава Богу, я бігав швидко, так що мені не перепадало.

- Там цікавих випадків, напевно, вистачало?

- У Кореї приїхали на виїзд, перший тайм програємо - 0:2. Мені тоді тридцятка була, а у нас один захисник, ще старший за мене був, «привіз» обидва голи. Тренер в роздягальні йому так обличчя набив! Якщо чесно, мені стало страшно... А у нас в інституті фізкультури був випускний, потрібно було здавати іспити. Тренер відразу говорить: «Артем, їдь спокійно і повертайся - тебе це не стосується!». Захисник сидів і приймав удари, не закрився! Начебто, це так і треба! В кінцевому підсумку ми зіграли внічию - 2:2! На мене це дуже подіяло! Я б в Кореї залишився жити! Але, потрібно повністю перебудовуватися - вони інші люди.

- Як захисник пояснив вид свого обличчя в другому таймі журналістам, глядачам, суперникам?

- Нічого не пояснював! Вийшов з синцями, і відіграв так, що просто казка!

- Який рівень зарплат тоді був в Кореї?

- В Кореї у мене була зарплата в кілька разів вищою, ніж в «Динамо». Була можливість залишитися, але я пішов за легкою здобиччю в Китай - там було ще більше, але у мене не вийшло. Говорити про це не варто: не склалося - і не склалося. Потім трошки пограв у В'єтнамі.

«Нога розсипалася на 13 осколків...»

- Потім був «Чорноморець»?

- І тут моя кар'єра пішла донизу…

- З чим пов'язуєте такий поворот? Команда, тренер, ваш вік?

- Не хочу сказати, що я якийсь креативний. Але ми з тренером просто один одного не зрозуміли. Мені хотілося феєрії, у нього жорсткі рамки.

- Семен Альтман славився своїми комп'ютерними методиками...

- Так, у нас не склалося. Не скажу, що Альтман поганий тренер - так вийшло. Він привніс щось нове, але для мене місця в складі не знайшлося. Хоча, другою командою, де грали футболісти, які не потрапляли до основного складу, ми частенько перемагали першу. Також Жека Луценко особливо не потрапляв туди, хоча футболіст він був божевільний! Такі були правила у тренера.

- Чому не пішло в «Арсеналі»?

- З В'ячеславом Грозним теж не склалося. Та ж історія. Хоча людина він - дуже хороша. Ми зараз на ліцензуванні зустрічаємося, радіємо один одному.

- Після «Арсеналу» була Латвія?

- О, це було дуже приємно! Я вже закінчував, а у команди стояло завдання потрапити в «четвірку». Вони йшли на сьомому чи восьмому місці. Я за три гри забив чотири голи, а ми посіли четверте місце і потрапили в єврокубки. Хоча я рідко забивав, але тоді так сталося. Іноді з поля на руках виносили!

- Виходить, це було не догравання, а другий пік, нехай і на іншому рівні?

- Зазвичай усіх футболістів списують у 28-29 років. Так, можливо, не той рівень був, але я у 32 там ще феєрив!

- Потрапили у своє середовище?

- Можна і так сказати. Хоча в суперниках був і «Вентспілс» Григорчука, наприклад.

- Чому так рано завершили кар'єру?

- Отримав серйозну травму. Нога розсипалася на 13 осколків - довелося закінчити.

- Ігровий стик?

- Звичайне тренування. Приїхав хлопець на перегляд, а я йому кілька разів «між» кинув - він вирішив помститися. Рік лікувався...

- Чи не пригадаєте, хто це був?

- Таких людей я не запам'ятовую. Звичайно, ще б пограв... Ну, я вилікувався, повернувся в команду, зіграв кілька матчів, але потім сказав «Досить!», тому що боляче.

- Лікувалися в Латвії?

- Так, і слава Богу, що доктор зліпив ногу як люля-кебаб - зараз і непомітно. Хто не знає - навіть не здогадається! Доктор хороший!

- Як перейшли на тренерську кар'єру?

- Коли я закінчив грати - почав працювати в нашому інтернаті. Потім подзвонив Олександр Олексійович Іщенко, запропонував зустрітися і переговорити. Десь рік я відпрацював тренером із техніки: як кажуть, «ставив ніжку». Потім попрацював другим тренером, а зараз працюю з 2007 роком.

«Ще в Радянському Союзі всі найкращі збиралися в «Динамо»

- Династія Яшкін у футболі не продовжиться?

- Нічого не продовжиться. Син пішов у діда. Спочатку боровся, потім - бокс. Зараз кинув, відправлю його в армію. Щойно карантин закінчиться! Він спочатку намагався, хотів - точніше, я хотів. Але не повинен батько хотіти більше, ніж дитина. У боксі отримав пару хороших ударів...

- І вирішив зав'язати?

- Ні, я вирішив, що нехай краще воює. А футбольні кар'єри в нашій родині, як я зрозумів, закінчилися.

- Може бути, тимчасово?

- Та ну! Дочка добре займалася спортивною аеробікою - була зіркою! Потім пішов перехідний вік, і каже: «Ні, я не буду!».

- Зараз без спорту?

- Так, як я їх називаю, діти Інтернету! Постійно в телефонах або планшетах. Але нічого - зате вчиться добре!

- Ваша думка про збірну і про «Динамо»?

- Збірна радує, і Шевченко - молодець! Підібрав собі команду дуже грамотних фахівців, а сам - таке відчуття, що мотиватор такий самий, як Лобановський! А по «Динамо», не розумію - який період воно зараз проходить. Чи то омолодження, чи то ще щось, але я не в захваті. Поки не зовсім зрозуміло. Дуже хотілося б, щоб команда грала краще.

- Порівнювати «Динамо» того часу і сьогодення, напевно, недоречно?

- У ті роки всі найкращі футболісти були в «Динамо». Ще навіть у Радянському Союзі всіх найкращих футболістів забирали в «Динамо». Зараз «Шахтар» має можливість запросити іноземців: у принципі, українських футболістів у них не дуже багато. Усі провідні роли посідаюсь іноземці. Розкритися хлопцям з академії шансів не дають: усіх відправляють до оренди. Вважаю, що наша академія працює краще! У нас хоч люди в команді грають!

- І є регулярне поповнення...

- Так і зараз футболісти додадуть! Випуск 2003 року, а потім 2004 - там дуже сильні виконавці! З ними працюють хороші фахівці, хлопці ростуть. У найближчий час обов'язково заграють захисники: Костянтин Вівчаренко, Ілля Забарний, Данило Скорко. Відзначу і Віктора Близніченка.

- Ваше бачення ситуації з карантином. Чи варто догравати чемпіонат і чи є в цьому сенс?

- Якщо говорити про Дитячо-юнацький чемпіонат, то продовжувати сезон точно не треба! Там будь-який «чих» - це ризики. Ніхто ж не знає, хто хворіє, а хто не хворіє. Я зараз живу за містом, та нас тут такий контингент, що всі один одного знають. Практично ніхто в місто не виїжджає, але, все одно, ризики захворіти є. А тут таке збіговисько народу! Тим більше, якщо відновлять чемпіонат, то ніяких уболівальників не буде. І для кого тоді грати? Ми ж граємо для них!

 

СПОНСОРИ І ПАРТНЕРИ