Новини

  • 06 квіт
  • 12:29
  • 296 переглядів
друк

Андрій Шморгун розповів про візит до знаменитого головного лікаря «Баварії» та збірної Німеччини

Головний лікар київського «Динамо» отримав запрошення здійснити дружній візит із метою обміну досвідом від знаменитого німецького спортивного лікаря-ортопеда Ганса-Вільгельма Мюллера-Вольфарта, який відомий багатьом як головний лікар збірної Німеччини з футболу та футбольного клубу «Баварія» з Мюнхена.

Мюллер-Вольфарт – один із головних теоретиків і практиків нетрадиційної медицини в спорті. Йому вдалося відновити після важких травм величезну кількість спортсменів і повернути їх на колишній рівень підготовки. Серед цих спортсменів були футболісти Юрген Клінсманн, Роналдо, Джонатан Вудгейт, Майкл Оуен, Стівен Джеррард, Пітер Макдональд, Харрі К'юелл, Сімоне Пепе, Джорджо К'єлліні; легкоатлети Пола Редкліфф, Келлі Холмс, Моріс Грін і Усейн Болт, тенісисти Борис Беккер і Іван Лендл та багато інших знаменитих спортсменів.

- Андрію, розкажіть про ваш візит до Мюнхена до знаменитого професора Мюллера-Вольфарта. Хто був ініціатором цього візиту?

- Я їздив до Мюнхена на запрошення легендарного лікаря Ганса-Вільгельма Мюллера-Вольфарта, який більше сорока років пропрацював головним лікарем мюнхенської «Баварії» і національної футбольної збірної Німеччини. Його можна назвати метром спортивної медицини.

Професор Мюллер-Вольфарт займався відновленням не тільки футболістів, він багато працював і зі знаменитими спортсменами з інших видів спорту, зокрема з Володимиром Кличком, Усейном Болтом.

Познайомилися ми ще у 2010 році, коли літали з Андрієм Шевченком до нього на консультацію і займалися лікуванням спини Андрія. Відтоді ми в дружніх відносинах, постійно підтримуємо зв'язок. Він укотре запросив мене до Мюнхена. Якраз була пауза на ігри збірних, менше роботи поки багато наших гравців були у збірних. Завдяки тому, що керівництво клубу пішло назустріч, у мене з'явилася можливість вибратися до нього в клініку. Крім того, у Німеччині я поспілкувався з нашими партнерами, компанією Medicum 24.

Ми добре поспілкувалися з Гансом-Вільгельмом, він практично не змінився за весь час, що ми знайомі, виглядає молодо, явно не на свої 78 років. Поспілкувалися на різні теми. Також він запросив мене провести йому асистенцію в його клініці під час прийому пацієнтів. Ми розглядали різні проблеми, важкі випадки хвороб, ділилися один з одним думками, досвідом.

- Чим зараз займається колишній головний лікар «Баварії»?

- У цілому доктор Мюллер-Вольфарт займається лікуванням м'язових травм, проблем із хребтом, проблем із суглобами. Узагалі у нього в клініці дуже широкий спектр напрямків спортивної медицини, футбольної медицини. У ці дні у нього вистачало пацієнтів. Ми асистували один одному, ділилися досвідом. Я розповідав наші напрацювання, які у нас тенденції, яке лікування. Ганс-Вільгельм використовує велику варіативність при лікуванні, він добре знає гомеопатію, використовує голкотерапію. У той же час він не зраджує своїм традиційним методам лікування, зокрема, з використанням препарату актовегин. Він його і зараз дуже широко використовує і вважає одним із кращих препаратів при лікуванні колін, при суглобових проблемах, проблемах з хребтом, а також при м'язових травмах.

- Якщо порівнювати рівень розвитку спортивної медицини в Україні та Німеччині, на якому рівні знаходяться вітчизняна медицина?

- Важко порівнювати. Безумовно, в Німеччині фармакологія добре розвинена, завжди є місце інноваціям. Але, як писав Тарас Шевченко, «І чужому навчайтесь, й свого не цурайтесь». Некоректно буде стверджувати, що в Німеччині передові технології, а ми далеко позаду. Зовсім ні. Футбольна медицина розвивається в усьому світі. Так, є моменти, на які варто звернути увагу. Є методики, які варті уваги. Але це не означає, що потрібно виключити, замінити свої методики. У нас теж за довгий час накопичилися свої напрацювання, і при тому дуже цікаві, які цікавлять тих же німецьких фахівців. Потрібно модифікувати, додавати.

- Тим не менш, у Європі є передові клініки і професори, до яких їздять на лікування і відновлення знамениті футболісти з багатьох країн – той же Рамон Кугат з Барселони, фінський фахівець Сакарі Орава...

- А ті ж німці теж їздять оперуватися до США або Норвегії. Це нічого не означає. У футбольній медицині питання скоріше не в країні або медичній інфраструктурі, а в окремих фахівцях. Наприклад, наші футболісти із серйозними травмами коліна їздять оперуватися до лікаря Рамона в Барселоні, при проблемах із литковими м'язами або ахілловим сухожиллям ми летимо оперуватися до Фінляндії, з травмою плеча ми літали до Німеччини. Просто йде вибір фахівця, який займається вузькою спеціалізацією, у якій він працює глибше, детальніше знає проблеми. Тому вибір зупиняється на конкретному хірургові. У хірургії немає універсалів. Універсали можуть бути у швидкій допомозі. А більш тонку, детальну роботу робить фахівець певної, вузької спеціалізації.

Ці фахівці відомі на весь світ, це справжні метри спортивної медицини, у їх числі і доктор Мюллер-Вольфарт. У них є чому вчитися, і вони охоче діляться своїм досвідом і при цьому самі не зупиняються, продовжують вчитися, вдосконалюватися, запозичувати досвід. Зараз з'являються, виходять на арену і молоді фахівці дуже високого рівня. З'являються нові технології, нові бачення, тактики, підходи до лікування.

Мені імпонує, що Мюллер-Вольфарт не кинув наукову роботу. Він сам говорить, що з віком, навпаки, більше став займатися наукою, більше спілкується з університетськими клініками щодо лікування м'язових травм, ділиться досвідом зі студентами. А коли він працював у «Баварії», у нього абсолютно не вистачало часу на науку.

- Чи запрошували ви доктора Мюллера-Вольфарта на взаємний візит до Києва?

- Звісно! Ми обговорювали це питання з керівництвом нашого клубу – про запрошення метра в гості до нас і про подальшу співпрацю. Мюллер-Вольфарт із задоволенням прийняв запрошення. Щоправда, зараз ситуація не зовсім проста з пандемією COVID-19, з перельотами з однієї країни до іншої. Але коли ситуація заспокоїться, ми будемо раді бачити його в Києві. Поки я був у Мюнхені, він отримував пропозиції з подібними візитами і від інших клубів, але зізнався, що наше для нього в пріоритеті.

У своїй клініці Ганс-Вільгельм зараз працює разом із сином Кілліаном, молодим фахівцем, передає йому свій досвід. До слова, Кілліан зараз консультує в «Баварії», де чотири десятиліття працював його батько.

СПОНСОРИ І ПАРТНЕРИ